OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Školstvo‚ zdravotníctvo

Informatika v školstve

V školách sa zavádzajú metódy e-learningu, čo prináša mnohé zmeny vo vyučovaní. Elektronické vzdelávanie v kombinácií s klasickým môže priniesť veľa výhod.

 

 

  • Študent si sám volí, koľko času ktorému učivu venuje. K tomu, ktoré ťažšie zvláda, sa môže znovu vrátiť a nemusí sa prispôsobovať tempu ostatných, naopak – môže si zvoliť vlastné.
  • K dispozícií je viac učebných materiálov, cez učebnice a skriptá až po programy, ktoré umožňujú overiť si, nakoľko učivo študent ovláda. Tiež má možnosť vyhľadať si doplnkové informácie na internete.
  • Efektívnejšie využívanie času výučby – profesor sa môže venovať praktickej aplikácii naštudovaných teoretických poznatkov, prípadne konzultovať konkrétne otázky študentov k danej problematike.
  • Neobmedzená komunikácia medzi študentmi, ktorí si môžu vzájomne pomôcť s učivom.
  • Zníženie nákladov na vzdelávanie – napr. cestovné.
  • Vyučujúci už nemusia všetko ovládať, pretože počítače a internet spĺňajú funkciu ,,knižnice“ – študenti si môžu prečítať a dozvedieť sa všetko potrebné.

 

Informatika v zdravotníctve

Vyvíjajú sa nové technológie, ktoré pomáhajú lekárom aj pacientom. Počítač sa v medicíne uplatňuje pri stanovovaní diagnózy, pri sledovaní stavu pacientov, pri vyhodnocovaní meraní, a tiež ako miesto, kde sa evidujú všetky údaje o pacientoch.

Pri počítačovej tomografií (skratka CT) sa pomocou gama žiarenia vytvoria snímky pacienta z rôznych pohľadov. Z digitálnych výsledkov sa potom pomocou počítača vytvorí výsledný obraz tela. Tak lekári získajú čitateľný pohľad na vnútorné orgány. Miesto gama žiarenia sa môže použiť ultrazvuk alebo magnetické vlny. Čoraz častejšie sa používajú mikrooperácie. Do tela sa zavedú miniatúrne nástroje, zdroj svetla a kamera, ktoré ovláda lekár pomocou počítača. Taktiež dnes vieme vložiť mikročipové implantáty do mozgu, ktoré slúžia ako určitý druh protézy, napríklad pre ľudí s poruchami sluchu alebo zraku.

Počítače pomáhajú v zdravotníctve aj pri sledovaní pacientov. Senzory (snímače) môžu nepretržite merať napr. hladinu cukru v krvi, krvný tlak a pod. Namerané údaje sa priebežne posielajú do počítača. Tam sa porovnávajú s minimálnou, maximálnou a predchádzajúcou hodnotou. Ak je to nutné, systém privolá službukonajúci personál. Súčasne sa tieto údaje ukladajú, aby bola možná spätná kontrola.

Do nemocničného informačného systému sa o každom pacientovi ukladajú jeho osobné údaje, chorobopis, dátum prijatia, na ktorom oddelení leží, aké sú výsledky vyšetrení, ktoré absolvoval, aké lieky má užívať a pod. Tieto záznamy sú prístupné všetkým lekárom a sestričkám.

Taktiež výskum a vývoj nových liekov, alebo analýza DNA sa deje na špecializovaných počítačoch.